Sort by

jill has logged 165 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Drugstore Cowboy

Drugstore Cowboy

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
Edit this entry  
23
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Prom

The Prom

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Stuck in Love

Stuck in Love

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Spree

Spree

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fargo

Fargo

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Easy A

Easy A

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
King Lear

King Lear

2018
×
Edit this entry  
12
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
Read the review Edit this entry  
25
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
About Last Night...

About Last Night...

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Hamlet

Hamlet

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Twelfth Night

Twelfth Night

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
Read the review Edit this entry  
09
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Midsummer Night's Dream

A Midsummer Night's Dream

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★
Read the review Edit this entry