jill has logged 245 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★½
Edit this entry  
30
One Day

One Day

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Edit this entry  
17
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★½
Edit this entry  
08
The Master

The Master

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Life Itself

Life Itself

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Every Day

Every Day

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★½
Edit this entry  
07
Home Alone 4

Home Alone 4

2002
×
★½
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Day After Tomorrow

The Day After Tomorrow

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
Read the review Edit this entry  
23
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
22
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Bicentennial Man

Bicentennial Man

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Secret Life of Bees

The Secret Life of Bees

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Luce

Luce

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The King

The King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Twister

Twister

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry