jill has logged 198 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Impractical Jokers: The Movie

Impractical Jokers: The Movie

2020
×
Edit this entry  
31
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Elf: Buddy's Musical Christmas

Elf: Buddy's Musical Christmas

2014
×
Edit this entry  
30
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
American Reunion

American Reunion

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★½
Edit this entry  
24
'Twas the Night Before Christmas

'Twas the Night Before Christmas

1974
×
Read the review Edit this entry  
24
Canvas

Canvas

2020
×
Edit this entry  
23
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Phineas and Ferb the Movie: Candace Against the Universe

Phineas and Ferb the Movie: Candace Against the Universe

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
Time

Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
American Wedding

American Wedding

2003
×
★★★
Edit this entry  
29
Patriots Day

Patriots Day

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
American Pie 2

American Pie 2

2001
×
★★★★
Edit this entry  
28
American Pie

American Pie

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Addicted to Fresno

Addicted to Fresno

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
Suburban Gothic

Suburban Gothic

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ice Age

Ice Age

2002
×
★★★½
Edit this entry  
15
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Candy

Candy

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Downhill

Downhill

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★★
Edit this entry  
28
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★
Edit this entry  
25
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Ice Age: Collision Course

Ice Age: Collision Course

2016
×
★★
Edit this entry  
18
Glass

Glass

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Swallow

Swallow

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
Read the review Edit this entry