Sort by

Jimmy has logged 268 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Plausible Impossible

The Plausible Impossible

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
To Die For

To Die For

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Small Soldiers

Small Soldiers

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tangled

Tangled

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Forky Asks a Question: What Is a Pet?

Forky Asks a Question: What Is a Pet?

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
UHF

UHF

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Frosty's Winter Wonderland

Frosty's Winter Wonderland

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Trolls Holiday

Trolls Holiday

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
King Creole

King Creole

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
G.I. Blues

G.I. Blues

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
With Great Power: The Stan Lee Story

With Great Power: The Stan Lee Story

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Irreplaceable You

Irreplaceable You

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Boy Band Con: The Lou Pearlman Story

The Boy Band Con: The Lou Pearlman Story

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Space Pirate Captain Harlock: Arcadia of My Youth

Space Pirate Captain Harlock: Arcadia of My Youth

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Princess for Christmas

A Princess for Christmas

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
The World Is Not Enough

The World Is Not Enough

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Tucker: The Man and His Dream

Tucker: The Man and His Dream

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Never Say Never Again

Never Say Never Again

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
For Your Eyes Only

For Your Eyes Only

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rim of the World

Rim of the World

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Beavis and Butt-Head Do America

Beavis and Butt-Head Do America

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Turner & Hooch

Turner & Hooch

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Brides of Blood

Brides of Blood

1968
×
Read the review Edit this entry  
29
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Punchline

Punchline

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Forky Asks a Question: What Is Money?

Forky Asks a Question: What Is Money?

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Forky Asks a Question: What Is a Friend?

Forky Asks a Question: What Is a Friend?

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Forky Asks a Question: What Is Art?

Forky Asks a Question: What Is Art?

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Noelle

Noelle

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hawaiian Vacation

Hawaiian Vacation

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
La luna

La luna

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry