RSS feed for Jimmy

Jimmy has logged 24 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Domains

Domains

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
High Life

High Life

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry