Sort by

Jimmy has logged 168 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Nope

Nope

2022
×
★★★
Edit this entry  
09
Resurrection

Resurrection

2022
×
★★★
Edit this entry  
07
Prey

Prey

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Black Bird

Black Bird

2022
×
★★★½
Edit this entry  
05
Prey

Prey

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★½
Edit this entry  
02
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★
Edit this entry  
31
Round Midnight

Round Midnight

1986
×
★★★★
Edit this entry  
31
Mad God

Mad God

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Light & Magic

Light & Magic

2022
×
★★★½
Edit this entry  
26
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Benediction

Benediction

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Flavor of Green Tea Over Rice

The Flavor of Green Tea Over Rice

1952
×
★★★½
Edit this entry  
21
Nowhere Special

Nowhere Special

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Dog

Dog

2022
×
★★★
Edit this entry  
21
The Ghastly Brothers

The Ghastly Brothers

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
H4Z4RD

H4Z4RD

2022
×
Edit this entry  
18
Mother Joan of the Angels

Mother Joan of the Angels

1961
×
★★★½
Edit this entry  
16
Lingui, The Sacred Bonds

Lingui, The Sacred Bonds

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
Murina

Murina

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
Ms. Marvel

Ms. Marvel

2022
×
★★★
Edit this entry  
13
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Edit this entry  
10
This Much I Know to Be True

This Much I Know to Be True

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Sea Beast

The Sea Beast

2022
×
★★★
Edit this entry  
08
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★½
Edit this entry  
06
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★
Edit this entry  
05
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★½
Edit this entry  
03
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Edit this entry  
03
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
I'm Your Man

I'm Your Man

2021
×
★★★
Edit this entry  
02
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Street of Shame

Street of Shame

1956
×
★★★½
Edit this entry  
29
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
FOMO

FOMO

2022
×
Edit this entry  
26
The Crucified Lovers

The Crucified Lovers

1954
×
★★★★
Edit this entry  
26
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★
Edit this entry  
25
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
The Last Run

The Last Run

1971
×
★★½
Edit this entry  
24
Great Freedom

Great Freedom

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Elvis

Elvis

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★
Edit this entry  
18
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Lightyear

Lightyear

2022
×
★★★
Edit this entry  
18
Spiderhead

Spiderhead

2022
×
★★
Edit this entry  
16
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Secret Honor

Secret Honor

1984
×
★★★½
Edit this entry  
12
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Edit this entry