RSS feed for James

James has logged 307 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Taxi 2

Taxi 2

2000
×
★★★½
Edit this entry  
31
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Cassandra's Dream

Cassandra's Dream

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
I Stand Alone

I Stand Alone

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fire and Ice

Fire and Ice

1983
×
Edit this entry  
29
The Burden

The Burden

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Holmes & Watson

Holmes & Watson

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
You Will Meet a Tall Dark Stranger

You Will Meet a Tall Dark Stranger

2010
×
Edit this entry  
27
A Trick of the Light

A Trick of the Light

1995
×
Edit this entry  
27
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Mountain

Mountain

2018
×
Edit this entry  
22
Colette

Colette

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
Edit this entry  
10
Mandy

Mandy

2018
×
Edit this entry  
09
The French Connection

The French Connection

1971
×
Edit this entry  
09
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
Edit this entry  
09
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
Edit this entry  
08
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Miranda Hart - My, What I Call, Live Show

Miranda Hart - My, What I Call, Live Show

2014
×
Edit this entry  
04
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
Edit this entry  
04
Widows

Widows

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Coffee in Berlin

A Coffee in Berlin

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
Read prior review Edit this entry  
28
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Geisha

A Geisha

1953
×
★★★
Edit this entry  
26
The Pornographers

The Pornographers

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Affair

The Affair

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jerry Seinfeld: I'm Telling You for the Last Time

Jerry Seinfeld: I'm Telling You for the Last Time

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
Adam Sandler: 100% Fresh

Adam Sandler: 100% Fresh

2018
×
Edit this entry  
21
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Woman in the Moon

Woman in the Moon

1929
×
Edit this entry  
15
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
Edit this entry  
14
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★½
Edit this entry  
11
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Yakiniku Dragon

Yakiniku Dragon

2018
×
★★½
Edit this entry  
07
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★½
Edit this entry  
03
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Francofonia

Francofonia

2015
×
Edit this entry  
01
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Moontide

Moontide

1942
×
Edit this entry  
27
Wonder Wheel

Wonder Wheel

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry