Sort by

jimmyoc has logged 393 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fatman

Fatman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Karen

Karen

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Game Over

Game Over

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★
Edit this entry  
23
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Voyage of Time: Life's Journey

Voyage of Time: Life's Journey

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Why Hide?

Why Hide?

2018
×
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Silent Night

Silent Night

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Great Expectations

Great Expectations

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★★
Edit this entry  
16
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Santa with Muscles

Santa with Muscles

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★
Edit this entry  
10
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Christmas Number One

A Christmas Number One

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
A Cadaver Christmas

A Cadaver Christmas

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dragonslayer

Dragonslayer

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Legend

Legend

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Time Bandits

Time Bandits

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Flight of the Navigator

Flight of the Navigator

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Short Circuit

Short Circuit

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The NeverEnding Story

The NeverEnding Story

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
All the Creatures Were Stirring

All the Creatures Were Stirring

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pottersville

Pottersville

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Noelle

Noelle

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
8-Bit Christmas

8-Bit Christmas

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry