Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Skyscraper

Skyscraper

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The First Purge

The First Purge

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Yellow Submarine

Yellow Submarine

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Wish Upon

Wish Upon

2017
×
★★
Read prior review Edit this entry  
28
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★½
Edit this entry  
19
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
Edit this entry  
08
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★½
Edit this entry  
31
Montparnasse Bienvenüe

Montparnasse Bienvenüe

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★★
Edit this entry  
28
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Trolls

Trolls

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★½
Edit this entry  
23
Sherlock Gnomes

Sherlock Gnomes

2018
×
Edit this entry  
18
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
Edit this entry  
15
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
This Is England

This Is England

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★
Edit this entry  
28
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★
Edit this entry  
20
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Belko Experiment

The Belko Experiment

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Truth or Dare

Truth or Dare

2018
×
Edit this entry  
16
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
02
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★½
Edit this entry  
30
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
25
The Visit

The Visit

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
A Wrinkle in Time

A Wrinkle in Time

2018
×
★½
Edit this entry  
23
Unsane

Unsane

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Mom and Dad

Mom and Dad

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Bad Batch

The Bad Batch

2016
×
★★★★
Edit this entry