Sort by

James has logged 355 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
47 Ronin

47 Ronin

2013
×
★★
Edit this entry  
27
Predators

Predators

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Room

The Room

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
23
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Host

The Host

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
22
The Family Man

The Family Man

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Harry Hill Movie

The Harry Hill Movie

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Vampire Academy

Vampire Academy

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
16
The Big Picture

The Big Picture

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Byzantium

Byzantium

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
How Videogames Changed the World

How Videogames Changed the World

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Christmas in Compton

Christmas in Compton

2012
×
Read the review Edit this entry  
07
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Heat

The Heat

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Franklyn

Franklyn

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Identity Thief

Identity Thief

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Knowing

Knowing

2009
×
★★
Read prior review Edit this entry  
29
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pi

Pi

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Town

The Town

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Knowing

Knowing

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
AVP: Alien vs. Predator

AVP: Alien vs. Predator

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mandela: Long Walk to Freedom

Mandela: Long Walk to Freedom

2013
×
★★★★
Edit this entry  
26
In Fear

In Fear

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
For the Bible Tells Me So

For the Bible Tells Me So

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Doctor Who: The Day of the Doctor

Doctor Who: The Day of the Doctor

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sudden Death

Sudden Death

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Exam

Exam

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Watchmen

Watchmen

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Lazarus Project

The Lazarus Project

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Internship

The Internship

2013
×
Read the review Edit this entry  
14
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★
Edit this entry  
13
Philomena

Philomena

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sicko

Sicko

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Gravity

Gravity

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ender's Game

Ender's Game

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Future

The Future

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
02
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry