James has logged 282 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kinky Boots

Kinky Boots

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sisters

Sisters

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Sanjay's Super Team

Sanjay's Super Team

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Room

Room

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hanna

Hanna

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Read the review Edit this entry  
07
Love the Coopers

Love the Coopers

2015
×
★★★½
Edit this entry  
06
Season's Greetings

Season's Greetings

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
I Dream of Wires

I Dream of Wires

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lucy

Lucy

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Voices

The Voices

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wrestling Isn't Wrestling

Wrestling Isn't Wrestling

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kung Fury

Kung Fury

2015
×
Read the review Edit this entry  
14
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
He Named Me Malala

He Named Me Malala

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Drive Hard

Drive Hard

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Disturbia

Disturbia

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Johnny English

Johnny English

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Spectre

Spectre

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hotel Transylvania 2

Hotel Transylvania 2

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Last Witch Hunter

The Last Witch Hunter

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Mass

Black Mass

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Pan

Pan

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
Read the review Edit this entry  
15
Everest

Everest

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry