James has logged 25 entries for films during May 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Eye Contact

Eye Contact

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tomorrowland

Tomorrowland

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hollow Man

Hollow Man

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Post Tenebras Lux

Post Tenebras Lux

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Russell Howard: Wonderbox

Russell Howard: Wonderbox

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mad Max

Mad Max

1979
×
Read the review Edit this entry  
12
Spooks: The Greater Good

Spooks: The Greater Good

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jiro Dreams of Sushi

Jiro Dreams of Sushi

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fast Film

Fast Film

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Evan Almighty

Evan Almighty

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Snakes on a Plane

Snakes on a Plane

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Final Destination 5

Final Destination 5

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Big Game

Big Game

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
R.I.P.D.

R.I.P.D.

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The DUFF

The DUFF

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Unfriended

Unfriended

2014
×
★½
Read the review Edit this entry