RSS feed for Jim

Jim has logged 115 entries for films released in the 1990s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
The Fisher King

The Fisher King

1991
×
★★★★
Edit this entry  
07
PCU

PCU

1994
×
★★★½
Edit this entry  
23
8MM

8MM

1999
×
★★★½
Edit this entry  
29
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★★★
Edit this entry  
26
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Edit this entry  
28
JFK

JFK

1991
×
★★★★
Edit this entry  
16
Days of Thunder

Days of Thunder

1990
×
★★★½
Edit this entry  
04
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Beethoven's 2nd

Beethoven's 2nd

1993
×
★★★
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
11
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★★
Edit this entry  
14
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★½
Edit this entry  
31
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★½
Edit this entry  
31
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★½
Edit this entry  
30
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★★
Edit this entry  
30
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
★★★½
Edit this entry  
30
Dark City

Dark City

1998
×
★★★½
Edit this entry  
26
Misery

Misery

1990
×
★★★½
Edit this entry  
21
Mermaids

Mermaids

1990
×
★★★½
Edit this entry  
04
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★
Edit this entry  
03
Con Air

Con Air

1997
×
★★★★
Edit this entry  
02
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Arlington Road

Arlington Road

1999
×
★★★★
Edit this entry  
12
G.I. Jane

G.I. Jane

1997
×
★★★
Edit this entry  
03
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Only the Lonely

Only the Lonely

1991
×
★★★½
Edit this entry  
14
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Albino Alligator

Albino Alligator

1996
×
★★★½
Edit this entry  
04
Simon Birch

Simon Birch

1998
×
★★★½
Edit this entry  
04
Tom and Huck

Tom and Huck

1995
×
★★½
Edit this entry  
29
Billy Bathgate

Billy Bathgate

1991
×
★★★
Edit this entry  
25
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★½
Edit this entry  
22
Revenge

Revenge

1990
×
★★★
Edit this entry  
21
Hudson Hawk

Hudson Hawk

1991
×
★★½
Edit this entry  
21
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★
Edit this entry  
20
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★★
Edit this entry  
14
End of Days

End of Days

1999
×
★★★
Edit this entry  
04
The Thomas Crown Affair

The Thomas Crown Affair

1999
×
★★★
Edit this entry  
02
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Patriot Games

Patriot Games

1992
×
★★★★
Edit this entry  
10
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
05
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★½
Edit this entry  
25
Speed

Speed

1994
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
The Fantastic Four

The Fantastic Four

1994
×
★★½
Edit this entry  
12
Ride with the Devil

Ride with the Devil

1999
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★
Edit this entry  
27
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Edit this entry