RSS feed for Jim

Jim has logged 370 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
JFK

JFK

1991
×
★★★★
Edit this entry  
29
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
Lovelace

Lovelace

2013
×
★★½
Edit this entry  
27
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Jeff, Who Lives at Home

Jeff, Who Lives at Home

2011
×
★★★½
Edit this entry  
25
Taken 2

Taken 2

2012
×
★★★½
Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★½
Edit this entry  
20
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Town

The Town

2010
×
★★★★
Edit this entry  
16
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Edit this entry  
16
Hanna

Hanna

2011
×
★★★
Edit this entry  
16
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Legends of the Fall

Legends of the Fall

1994
×
★★★
Edit this entry  
16
Sgt. Bilko

Sgt. Bilko

1996
×
★★
Edit this entry  
15
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★
Edit this entry  
14
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Edit this entry  
13
Sightseers

Sightseers

2012
×
★★★
Edit this entry  
13
The Smurfs 2

The Smurfs 2

2013
×
½
Edit this entry  
12
Lymelife

Lymelife

2008
×
★★★½
Edit this entry  
12
Planet Terror

Planet Terror

2007
×
★★★½
Edit this entry  
11
28 Weeks Later

28 Weeks Later

2007
×
★★★
Edit this entry  
11
Fallen

Fallen

1998
×
★★★
Edit this entry  
11
Any Given Sunday

Any Given Sunday

1999
×
★★★
Edit this entry  
11
Primary Colors

Primary Colors

1998
×
★★★
Edit this entry  
11
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★½
Edit this entry  
10
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★
Edit this entry  
10
RV

RV

2006
×
★★★
Edit this entry  
09
Hannibal Rising

Hannibal Rising

2007
×
★★½
Edit this entry  
08
In Search of a Midnight Kiss

In Search of a Midnight Kiss

2007
×
★★★
Edit this entry  
08
The Reunion

The Reunion

2011
×
★★★
Edit this entry  
08
The Bourne Legacy

The Bourne Legacy

2012
×
★★★½
Edit this entry  
07
Scanners

Scanners

1981
×
★★★
Edit this entry  
07
Man of Tai Chi

Man of Tai Chi

2013
×
★★½
Edit this entry  
06
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Edit this entry  
06
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★
Edit this entry  
06
K-PAX

K-PAX

2001
×
★★½
Edit this entry  
05
Monument Ave.

Monument Ave.

1998
×
★★★
Edit this entry  
04
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Edit this entry  
03
Joy Ride

Joy Ride

2001
×
★★★
Edit this entry  
03
Crocodile Dundee in Los Angeles

Crocodile Dundee in Los Angeles

2001
×
★★½
Edit this entry  
30
Iron Man & Hulk: Heroes United

Iron Man & Hulk: Heroes United

2013
×
★★★
Edit this entry  
30
R.I.P.D.

R.I.P.D.

2013
×
★★
Edit this entry  
30
RED 2

RED 2

2013
×
★★★
Edit this entry  
29
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Edit this entry  
26
Scenic Route

Scenic Route

2013
×
★★★
Edit this entry  
26
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Heat

The Heat

2013
×
Read the review Edit this entry