RSS feed for Jim

Jim has logged 140 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
No Escape

No Escape

2015
×
★★★
Edit this entry  
30
X2

X2

2003
×
★★★½
Edit this entry  
28
We Are Your Friends

We Are Your Friends

2015
×
★★★
Edit this entry  
23
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
22
King Kong

King Kong

2005
×
★★★★
Edit this entry  
22
American Ultra

American Ultra

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
Sinister 2

Sinister 2

2015
×
★★★
Edit this entry  
20
Hitman: Agent 47

Hitman: Agent 47

2015
×
★★
Edit this entry  
15
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Edit this entry  
15
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★½
Edit this entry  
14
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Gift

The Gift

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Smokin' Aces

Smokin' Aces

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Fantastic Four

Fantastic Four

2015
×
★½
Edit this entry  
02
They Live

They Live

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
24
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Fisher King

The Fisher King

1991
×
★★★★
Edit this entry  
22
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Police Academy 6: City Under Siege

Police Academy 6: City Under Siege

1989
×
★★½
Edit this entry  
12
Minions

Minions

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Edit this entry  
11
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★
Edit this entry  
10
Self/less

Self/less

2015
×
★½
Edit this entry  
01
Goal! The Dream Begins

Goal! The Dream Begins

2005
×
★★★
Edit this entry  
30
Terminator Genisys

Terminator Genisys

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Ted 2

Ted 2

2015
×
½
Edit this entry  
21
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★½
Edit this entry  
20
Non-Stop

Non-Stop

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★
Edit this entry  
18
Dope

Dope

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Black Sea

Black Sea

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★½
Edit this entry  
11
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
Flash Gordon

Flash Gordon

1980
×
★★★½
Edit this entry  
07
Wish I Was Here

Wish I Was Here

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
PCU

PCU

1994
×
★★★½
Edit this entry  
07
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★
Edit this entry  
06
Spy

Spy

2015
×
★★★½
Edit this entry  
06
[REC]³ Genesis

[REC]³ Genesis

2012
×
★★★½
Edit this entry  
05
Insidious: Chapter 3

Insidious: Chapter 3

2015
×
★★★½
Edit this entry  
04
Band of the Hand

Band of the Hand

1986
×
★★★★
Edit this entry