RSS feed for Jim

Jim has logged 171 entries for adventure films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
30
X2

X2

2003
×
★★★½
Edit this entry  
23
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
22
King Kong

King Kong

2005
×
★★★★
Edit this entry  
15
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★½
Edit this entry  
06
Fantastic Four

Fantastic Four

2015
×
★½
Edit this entry  
30
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Minions

Minions

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Edit this entry  
30
Terminator Genisys

Terminator Genisys

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
Black Sea

Black Sea

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★
Edit this entry  
23
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Black Stallion

The Black Stallion

1979
×
★★★½
Edit this entry  
10
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★★★
Edit this entry  
26
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Edit this entry  
20
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Edit this entry  
22
Last Holiday

Last Holiday

2006
×
★★★
Edit this entry  
21
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★½
Edit this entry  
16
Days of Thunder

Days of Thunder

1990
×
★★★½
Edit this entry  
13
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★
Edit this entry  
13
The Golden Child

The Golden Child

1986
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Expendables 3

The Expendables 3

2014
×
★★★
Edit this entry  
27
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★★
Edit this entry  
27
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
26
16 Blocks

16 Blocks

2006
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★
Edit this entry  
09
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Airport 1975

Airport 1975

1974
×
★★★½
Edit this entry  
15
Krull

Krull

1983
×
★★★★
Edit this entry  
04
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★½
Edit this entry  
27
Octopussy

Octopussy

1983
×
★★★
Edit this entry  
27
Leviathan

Leviathan

1989
×
★★½
Edit this entry  
18
Welcome to the Punch

Welcome to the Punch

2013
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★½
Edit this entry  
12
King Kong

King Kong

2005
×
★★★★
Edit this entry  
31
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Edit this entry