RSS feed for Jim

Jim has logged 247 entries for comedy films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
We Are Your Friends

We Are Your Friends

2015
×
★★★
Edit this entry  
22
American Ultra

American Ultra

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★★
Edit this entry  
08
Smokin' Aces

Smokin' Aces

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Fisher King

The Fisher King

1991
×
★★★★
Edit this entry  
22
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
Police Academy 6: City Under Siege

Police Academy 6: City Under Siege

1989
×
★★½
Edit this entry  
12
Minions

Minions

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Edit this entry  
27
Ted 2

Ted 2

2015
×
½
Edit this entry  
21
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★½
Edit this entry  
18
Dope

Dope

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Wish I Was Here

Wish I Was Here

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
PCU

PCU

1994
×
★★★½
Edit this entry  
06
Spy

Spy

2015
×
★★★½
Edit this entry  
02
Entourage

Entourage

2015
×
★★★
Edit this entry  
31
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★½
Edit this entry  
24
Fletch

Fletch

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Paul Blart: Mall Cop 2

Paul Blart: Mall Cop 2

2015
×
★★★
Edit this entry  
01
Made

Made

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Edit this entry  
22
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Last Holiday

Last Holiday

2006
×
★★★
Edit this entry  
20
Hot Tub Time Machine 2

Hot Tub Time Machine 2

2015
×
★★½
Edit this entry  
13
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
Dom Hemingway

Dom Hemingway

2013
×
★★★
Edit this entry  
05
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★★
Edit this entry  
05
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★★
Edit this entry  
04
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Birdman

Birdman

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Wedding Ringer

The Wedding Ringer

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
Whatever Works

Whatever Works

2009
×
★★★½
Edit this entry  
18
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
Beethoven's 2nd

Beethoven's 2nd

1993
×
★★★
Edit this entry  
03
Girl Most Likely

Girl Most Likely

2012
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Interview

The Interview

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
Drive Hard

Drive Hard

2014
×
★★½
Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
24
Holiday Switch

Holiday Switch

2007
×
★★★
Edit this entry  
16
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★
Edit this entry  
15
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Edit this entry  
14
Christmas Crush

Christmas Crush

2012
×
★★★
Edit this entry  
13
The Golden Child

The Golden Child

1986
×
★★★½
Edit this entry  
11
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★★
Edit this entry  
08
One Christmas Eve

One Christmas Eve

2014
×
★★★
Edit this entry  
01
Holiday Switch

Holiday Switch

2007
×
★★★
Edit this entry