RSS feed for Jim

Jim has logged 199 entries for crime films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Brannigan

Brannigan

1975
×
★★★★
Edit this entry  
01
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Hitman: Agent 47

Hitman: Agent 47

2015
×
★★
Edit this entry  
08
Smokin' Aces

Smokin' Aces

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Police Academy 6: City Under Siege

Police Academy 6: City Under Siege

1989
×
★★½
Edit this entry  
20
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★
Edit this entry  
18
Dope

Dope

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★½
Edit this entry  
06
Spy

Spy

2015
×
★★★½
Edit this entry  
04
Band of the Hand

Band of the Hand

1986
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Gambler

The Gambler

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
Fletch

Fletch

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
23
8MM

8MM

1999
×
★★★½
Edit this entry  
02
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
29
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Kill List

Kill List

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Class of 1984

Class of 1984

1982
×
★★★
Edit this entry  
14
Run All Night

Run All Night

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★½
Edit this entry  
13
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Dom Hemingway

Dom Hemingway

2013
×
★★★
Edit this entry  
06
The Bag Man

The Bag Man

2014
×
★★½
Edit this entry  
02
Silverado

Silverado

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Gangster Squad

Gangster Squad

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Sushi Girl

Sushi Girl

2012
×
★★★½
Edit this entry  
28
Drive Hard

Drive Hard

2014
×
★★½
Edit this entry  
27
Black Rain

Black Rain

1989
×
★★★½
Edit this entry  
26
16 Blocks

16 Blocks

2006
×
★★★½
Edit this entry  
15
Band of the Hand

Band of the Hand

1986
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Boondock Saints II: All Saints Day

The Boondock Saints II: All Saints Day

2009
×
★★★
Edit this entry  
02
Deliver Us from Evil

Deliver Us from Evil

2014
×
★★★
Edit this entry  
01
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
04
Filth

Filth

2013
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
Swordfish

Swordfish

2001
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
A Walk Among the Tombstones

A Walk Among the Tombstones

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
Blue Thunder

Blue Thunder

1983
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Drop

The Drop

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
Dom Hemingway

Dom Hemingway

2013
×
★★★
Edit this entry  
03
Con Air

Con Air

1997
×
★★★★
Edit this entry  
02
Passion

Passion

2012
×
★★★½
Edit this entry  
02
Devil's Knot

Devil's Knot

2013
×
★★★★
Edit this entry  
31
The November Man

The November Man

2014
×
★★½
Edit this entry  
25
The Last Stand

The Last Stand

2013
×
★★★
Edit this entry  
23
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Sin City

Sin City

2005
×
★★★★
Edit this entry  
21
Arlington Road

Arlington Road

1999
×
★★★★
Edit this entry