RSS feed for Jim

Jim has logged 379 entries for dramatic films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Brannigan

Brannigan

1975
×
★★★★
Edit this entry  
30
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
We Are Your Friends

We Are Your Friends

2015
×
★★★
Edit this entry  
22
King Kong

King Kong

2005
×
★★★★
Edit this entry  
13
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Gift

The Gift

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Fisher King

The Fisher King

1991
×
★★★★
Edit this entry  
18
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★
Edit this entry  
01
Goal! The Dream Begins

Goal! The Dream Begins

2005
×
★★★
Edit this entry  
21
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★½
Edit this entry  
20
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★
Edit this entry  
18
Dope

Dope

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Black Sea

Black Sea

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★½
Edit this entry  
07
Wish I Was Here

Wish I Was Here

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
Insidious: Chapter 3

Insidious: Chapter 3

2015
×
★★★½
Edit this entry  
04
Band of the Hand

Band of the Hand

1986
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Gambler

The Gambler

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★★½
Edit this entry  
02
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
29
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
Class of 1984

Class of 1984

1982
×
★★★
Edit this entry  
20
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Run All Night

Run All Night

2015
×
★★★½
Edit this entry  
13
McFarland, USA

McFarland, USA

2015
×
★★★
Edit this entry  
05
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
JFK

JFK

1991
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Edit this entry  
22
Last Holiday

Last Holiday

2006
×
★★★
Edit this entry  
18
Valkyrie

Valkyrie

2008
×
★★★★
Edit this entry  
16
300: Rise of an Empire

300: Rise of an Empire

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
Days of Thunder

Days of Thunder

1990
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Dom Hemingway

Dom Hemingway

2013
×
★★★
Edit this entry  
06
The Bag Man

The Bag Man

2014
×
★★½
Edit this entry  
05
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★★
Edit this entry  
05
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★★
Edit this entry  
04
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Silverado

Silverado

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Birdman

Birdman

2014
×
★★★★★
Edit this entry