RSS feed for Jim

Jim has logged 61 entries for family films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Minions

Minions

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Edit this entry  
21
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Black Stallion

The Black Stallion

1979
×
★★★½
Edit this entry  
19
Paul Blart: Mall Cop 2

Paul Blart: Mall Cop 2

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
Invaders from Mars

Invaders from Mars

1986
×
★★★½
Edit this entry  
22
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
Beethoven's 2nd

Beethoven's 2nd

1993
×
★★★
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
24
Holidaze

Holidaze

2013
×
★★★
Edit this entry  
24
Snow Bride

Snow Bride

2013
×
★★★
Edit this entry  
11
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★★
Edit this entry  
08
One Christmas Eve

One Christmas Eve

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
The Twelve Trees of Christmas

The Twelve Trees of Christmas

2013
×
★★½
Edit this entry  
27
Pete's Christmas

Pete's Christmas

2013
×
★★½
Edit this entry  
27
Hats Off to Christmas!

Hats Off to Christmas!

2013
×
★★★
Edit this entry  
16
Northpole

Northpole

2014
×
Edit this entry  
15
Moonlight & Mistletoe

Moonlight & Mistletoe

2008
×
★★★
Edit this entry  
02
Christmas Magic

Christmas Magic

2011
×
★★½
Edit this entry  
12
Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day

Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★½
Edit this entry  
04
Earth to Echo

Earth to Echo

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★
Edit this entry  
04
Simon Birch

Simon Birch

1998
×
★★★½
Edit this entry  
04
Tom and Huck

Tom and Huck

1995
×
★★½
Edit this entry  
25
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★
Edit this entry  
22
Muppets Most Wanted

Muppets Most Wanted

2014
×
★★★
Edit this entry  
14
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Edit this entry  
16
Sgt. Bilko

Sgt. Bilko

1996
×
★★
Edit this entry  
13
The Smurfs 2

The Smurfs 2

2013
×
½
Edit this entry  
04
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Edit this entry  
30
Iron Man & Hulk: Heroes United

Iron Man & Hulk: Heroes United

2013
×
★★★
Edit this entry  
05
October Sky

October Sky

1999
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Croods

The Croods

2013
×
★★★½
Edit this entry  
23
Harry and the Hendersons

Harry and the Hendersons

1987
×
★★½
Edit this entry  
21
Cloak & Dagger

Cloak & Dagger

1984
×
★★★½
Edit this entry  
29
Return to Never Land

Return to Never Land

2002
×
★★½
Edit this entry  
16
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★
Edit this entry  
12
Mr. Holland's Opus

Mr. Holland's Opus

1995
×
★★★★
Edit this entry  
03
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
★★★½
Edit this entry  
30
Uncle Buck

Uncle Buck

1989
×
★★★½
Edit this entry  
14
White Fang

White Fang

1991
×
★★½
Edit this entry  
01
Girls Just Want to Have Fun

Girls Just Want to Have Fun

1985
×
★★½
Edit this entry  
19
Drive Me Crazy

Drive Me Crazy

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Oz the Great and Powerful

Oz the Great and Powerful

2013
×
★★★★
Edit this entry