RSS feed for Jim

Jim has logged 64 entries for fantasy films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
03
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★½
Edit this entry  
04
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
Holiday Switch

Holiday Switch

2007
×
★★★
Edit this entry  
15
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Golden Child

The Golden Child

1986
×
★★★½
Edit this entry  
01
Holiday Switch

Holiday Switch

2007
×
★★★
Edit this entry  
27
Pete's Christmas

Pete's Christmas

2013
×
★★½
Edit this entry  
16
Northpole

Northpole

2014
×
Edit this entry  
11
Dracula Untold

Dracula Untold

2014
×
★★
Edit this entry  
15
Krull

Krull

1983
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★½
Edit this entry  
25
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★
Edit this entry  
31
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★½
Edit this entry  
31
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★
Edit this entry  
23
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★
Edit this entry  
14
End of Days

End of Days

1999
×
★★★
Edit this entry  
10
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★
Edit this entry  
04
The Warrior's Way

The Warrior's Way

2010
×
★★★½
Edit this entry  
03
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Ghost Rider: Spirit of Vengeance

Ghost Rider: Spirit of Vengeance

2011
×
½
Edit this entry  
27
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Edit this entry  
27
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★½
Edit this entry  
19
The League of Extraordinary Gentlemen

The League of Extraordinary Gentlemen

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Journey to the West: Conquering the Demons

Journey to the West: Conquering the Demons

2013
×
★★½
Edit this entry  
09
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Smurfs 2

The Smurfs 2

2013
×
½
Edit this entry  
06
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Edit this entry  
30
R.I.P.D.

R.I.P.D.

2013
×
★★
Edit this entry  
16
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
Mystery Men

Mystery Men

1999
×
★★★
Edit this entry  
20
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★
Edit this entry  
19
We Are the Night

We Are the Night

2010
×
Edit this entry  
05
The Croods

The Croods

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
Meet Joe Black

Meet Joe Black

1998
×
★★★½
Edit this entry  
23
Harry and the Hendersons

Harry and the Hendersons

1987
×
★★½
Edit this entry  
01
Superman II

Superman II

1980
×
★★★★
Edit this entry  
30
True Legend

True Legend

2010
×
★★★★
Edit this entry  
29
Return to Never Land

Return to Never Land

2002
×
★★½
Edit this entry  
16
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
★★★
Edit this entry  
28
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Solomon Kane

Solomon Kane

2009
×
★★★
Edit this entry  
06
Beautiful Creatures

Beautiful Creatures

2013
×
★★½
Edit this entry  
05
Hansel & Gretel: Witch Hunters

Hansel & Gretel: Witch Hunters

2013
×
★★
Edit this entry