RSS feed for Jim

Jim has logged 115 entries for horror films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Sinister 2

Sinister 2

2015
×
★★★
Edit this entry  
15
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Edit this entry  
29
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
06
[REC]³ Genesis

[REC]³ Genesis

2012
×
★★★½
Edit this entry  
05
Insidious: Chapter 3

Insidious: Chapter 3

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
Late Phases

Late Phases

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★½
Edit this entry  
11
From Hell

From Hell

2001
×
★★★★
Edit this entry  
04
Red State

Red State

2011
×
★★★
Edit this entry  
04
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
Kill List

Kill List

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Invaders from Mars

Invaders from Mars

1986
×
★★★½
Edit this entry  
01
Jaws 2

Jaws 2

1978
×
★★★
Edit this entry  
28
The Lazarus Effect

The Lazarus Effect

2015
×
Edit this entry  
22
The Quiet Ones

The Quiet Ones

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
21
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
★★★
Edit this entry  
18
Texas Chainsaw 3D

Texas Chainsaw 3D

2013
×
★★★
Edit this entry  
16
The Town that Dreaded Sundown

The Town that Dreaded Sundown

2014
×
★★
Edit this entry  
14
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Brood

The Brood

1979
×
★★★
Edit this entry  
06
Starry Eyes

Starry Eyes

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★
Edit this entry  
29
We Are What We Are

We Are What We Are

2013
×
★★½
Edit this entry  
16
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★
Edit this entry  
14
Silent House

Silent House

2011
×
★★★
Edit this entry  
13
V/H/S/2

V/H/S/2

2013
×
★★★★
Edit this entry  
06
Oculus

Oculus

2013
×
★★½
Edit this entry  
30
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★★
Edit this entry  
26
You're Next

You're Next

2011
×
★★★
Edit this entry  
23
World War Z

World War Z

2013
×
★★★★
Edit this entry  
23
World War Z

World War Z

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Deliver Us from Evil

Deliver Us from Evil

2014
×
★★★
Edit this entry  
02
Insidious

Insidious

2010
×
★★★
Edit this entry  
01
Insidious

Insidious

2010
×
★★★
Edit this entry  
31
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★½
Edit this entry  
31
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Edit this entry  
31
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★½
Edit this entry  
30
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★★
Edit this entry  
30
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★★½
Edit this entry  
11
Dracula Untold

Dracula Untold

2014
×
★★
Edit this entry  
22
The Battery

The Battery

2012
×
★★★
Edit this entry  
08
Dreamcatcher

Dreamcatcher

2003
×
★★★★
Edit this entry  
08
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★
Edit this entry  
27
Leviathan

Leviathan

1989
×
★★½
Edit this entry  
28
The Darkest Hour

The Darkest Hour

2011
×
★★
Edit this entry  
19
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★★
Edit this entry  
17
Black Rock

Black Rock

2012
×
★★★
Edit this entry