RSS feed for Jim

Jim has logged 79 entries for mystery films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Brannigan

Brannigan

1975
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Gift

The Gift

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Smokin' Aces

Smokin' Aces

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Self/less

Self/less

2015
×
★½
Edit this entry  
20
Non-Stop

Non-Stop

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★½
Edit this entry  
24
Fletch

Fletch

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
23
8MM

8MM

1999
×
★★★½
Edit this entry  
11
From Hell

From Hell

2001
×
★★★★
Edit this entry  
22
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Run All Night

Run All Night

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
Invaders from Mars

Invaders from Mars

1986
×
★★★½
Edit this entry  
21
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
★★★
Edit this entry  
14
The Brood

The Brood

1979
×
★★★
Edit this entry  
09
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Silent House

Silent House

2011
×
★★★
Edit this entry  
13
The Golden Child

The Golden Child

1986
×
★★★½
Edit this entry  
27
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
26
You're Next

You're Next

2011
×
★★★
Edit this entry  
30
Dark City

Dark City

1998
×
★★★½
Edit this entry  
20
A Walk Among the Tombstones

A Walk Among the Tombstones

2014
×
★★★½
Edit this entry  
08
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★
Edit this entry  
02
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Passion

Passion

2012
×
★★★½
Edit this entry  
30
Frank

Frank

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
Arlington Road

Arlington Road

1999
×
★★★★
Edit this entry  
26
Enemy

Enemy

2013
×
★★½
Edit this entry  
17
Oblivion

Oblivion

2013
×
★★★½
Edit this entry  
09
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★½
Edit this entry  
04
Odd Thomas

Odd Thomas

2013
×
★★★★
Edit this entry  
25
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Angel Heart

Angel Heart

1987
×
★★★½
Edit this entry  
14
End of Days

End of Days

1999
×
★★★
Edit this entry  
09
The Sacrament

The Sacrament

2013
×
★★½
Edit this entry  
04
Oldboy

Oldboy

2013
×
★★★
Edit this entry  
01
Non-Stop

Non-Stop

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
Courage Under Fire

Courage Under Fire

1996
×
★★★½
Edit this entry  
25
Lizzie Borden Took an Ax

Lizzie Borden Took an Ax

2014
×
★★★
Edit this entry  
17
You're Next

You're Next

2011
×
★★★
Edit this entry  
16
Sinister

Sinister

2012
×
★★★
Edit this entry  
07
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
16
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Edit this entry  
15
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★
Edit this entry  
03
Joy Ride

Joy Ride

2001
×
★★★
Edit this entry  
22
Exit Wounds

Exit Wounds

2001
×
★★½
Edit this entry  
21
Ghost Ship

Ghost Ship

2002
×
★★
Edit this entry  
31
Saw

Saw

2004
×
★★★
Edit this entry  
31
It

It

1990
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
★★★
Edit this entry  
19
The Cold Light of Day

The Cold Light of Day

2012
×
★★½
Edit this entry