RSS feed for Jim

Jim has logged 92 entries for romance films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
We Are Your Friends

We Are Your Friends

2015
×
★★★
Edit this entry  
12
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★★
Edit this entry  
22
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
Days of Thunder

Days of Thunder

1990
×
★★★½
Edit this entry  
05
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★★
Edit this entry  
05
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★★
Edit this entry  
04
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Whatever Works

Whatever Works

2009
×
★★★½
Edit this entry  
24
Holidaze

Holidaze

2013
×
★★★
Edit this entry  
14
The Christmas Shepherd

The Christmas Shepherd

2014
×
★★½
Edit this entry  
30
A Holiday Engagement

A Holiday Engagement

2011
×
★★
Edit this entry  
27
Hats Off to Christmas!

Hats Off to Christmas!

2013
×
★★★
Edit this entry  
27
Under the Mistletoe

Under the Mistletoe

2006
×
★★★
Edit this entry  
27
A Christmas Proposal

A Christmas Proposal

2008
×
★★½
Edit this entry  
15
Moonlight & Mistletoe

Moonlight & Mistletoe

2008
×
★★★
Edit this entry  
03
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
★★★½
Edit this entry  
21
Mermaids

Mermaids

1990
×
★★★½
Edit this entry  
05
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★½
Edit this entry  
16
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★½
Edit this entry  
27
Beauty Shop

Beauty Shop

2005
×
★★
Edit this entry  
26
2 Days in New York

2 Days in New York

2012
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Last Kiss

The Last Kiss

2006
×
★★★
Edit this entry  
10
Alexander

Alexander

2004
×
★★★
Edit this entry  
08
Elizabethtown

Elizabethtown

2005
×
★★★
Edit this entry  
23
Tristan & Isolde

Tristan & Isolde

2006
×
★★★
Edit this entry  
17
Only the Lonely

Only the Lonely

1991
×
★★★½
Edit this entry  
14
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
Heaven Help Us

Heaven Help Us

1985
×
★★★½
Edit this entry  
01
Pompeii

Pompeii

2014
×
★★½
Edit this entry  
25
Witness

Witness

1985
×
★★★★
Edit this entry  
25
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★
Edit this entry  
22
Revenge

Revenge

1990
×
★★★
Edit this entry  
12
Water for Elephants

Water for Elephants

2011
×
★★½
Edit this entry  
12
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★½
Edit this entry  
09
Charlie Countryman

Charlie Countryman

2013
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Thomas Crown Affair

The Thomas Crown Affair

1999
×
★★★
Edit this entry  
03
The Majestic

The Majestic

2001
×
★★★½
Edit this entry  
27
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★½
Edit this entry  
12
Ride with the Devil

Ride with the Devil

1999
×
★★★½
Edit this entry  
21
Sex Drive

Sex Drive

2008
×
★★★
Edit this entry  
20
Drinking Buddies

Drinking Buddies

2013
×
★★★
Edit this entry  
19
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★
Edit this entry  
17
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★
Edit this entry  
20
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★½
Edit this entry  
16
Legends of the Fall

Legends of the Fall

1994
×
★★★
Edit this entry  
11
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★½
Edit this entry  
08
In Search of a Midnight Kiss

In Search of a Midnight Kiss

2007
×
★★★
Edit this entry