RSS feed for Jim

Jim has logged 31 entries for war films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Valkyrie

Valkyrie

2008
×
★★★★
Edit this entry  
16
300: Rise of an Empire

300: Rise of an Empire

2014
×
★★★
Edit this entry  
07
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
07
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
08
300: Rise of an Empire

300: Rise of an Empire

2014
×
★★★
Edit this entry  
19
Fury

Fury

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
Dracula Untold

Dracula Untold

2014
×
★★
Edit this entry  
25
The Patriot

The Patriot

2000
×
★★★½
Edit this entry  
18
A Bridge Too Far

A Bridge Too Far

1977
×
★★★★
Edit this entry  
10
Alexander

Alexander

2004
×
★★★
Edit this entry  
30
The Monuments Men

The Monuments Men

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
Ride with the Devil

Ride with the Devil

1999
×
★★★½
Edit this entry  
08
300: Rise of an Empire

300: Rise of an Empire

2014
×
★★★
Edit this entry  
01
Courage Under Fire

Courage Under Fire

1996
×
★★★½
Edit this entry  
11
Lone Survivor

Lone Survivor

2013
×
★★★
Edit this entry  
16
Legends of the Fall

Legends of the Fall

1994
×
★★★
Edit this entry  
19
Zulu Dawn

Zulu Dawn

1979
×
★★★
Edit this entry  
18
Breaker Morant

Breaker Morant

1980
×
★★★
Edit this entry  
05
The Sand Pebbles

The Sand Pebbles

1966
×
★★★★
Edit this entry  
20
Tears of the Sun

Tears of the Sun

2003
×
★★★½
Edit this entry  
13
Into the White

Into the White

2012
×
★★★
Edit this entry  
24
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★
Edit this entry  
18
300

300

2006
×
★★★
Edit this entry  
12
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★
Edit this entry  
09
Red Dawn

Red Dawn

2012
×
★★½
Edit this entry  
25
Hart's War

Hart's War

2002
×
★★★
Edit this entry  
11
King Arthur

King Arthur

2004
×
★★★½
Edit this entry  
19
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kingdom of Heaven

Kingdom of Heaven

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry