JingerJake has logged 153 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Big Fan

Big Fan

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Birds

The Birds

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Player

The Player

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Witch

The Witch

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Eye in the Sky

Eye in the Sky

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dr. Horrible's Sing-Along Blog

Dr. Horrible's Sing-Along Blog

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Imperium

Imperium

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Serenity

Serenity

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Looper

Looper

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Whiplash

Whiplash

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Team Thor: Part 1

Team Thor: Part 1

2016
×
Read the review Edit this entry  
02
Looper

Looper

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
Read the review Edit this entry  
16
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry