Sort by

Corwyn has logged 39 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
1BR

1BR

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
All Together Now

All Together Now

2020
×
★★
Edit this entry  
31
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★
Edit this entry  
23
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
22
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★½
Edit this entry  
22
Tesla

Tesla

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★½
Edit this entry  
21
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
16
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
Shadow

Shadow

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Witch: Part 1. The Subversion

The Witch: Part 1. The Subversion

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Edit this entry  
14
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
I'm No Longer Here

I'm No Longer Here

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★½
Edit this entry  
09
System Crasher

System Crasher

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★
Edit this entry  
07
La Llorona

La Llorona

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★
Edit this entry  
03
Mirror

Mirror

1975
×
Read the review Edit this entry  
02
Black Is King

Black Is King

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
Nightmare Cinema

Nightmare Cinema

2018
×
★½
Edit this entry  
01
Host

Host

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry