Sort by

Jane has logged 136 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★
Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Tell Me Who I Am

Tell Me Who I Am

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Get a Clue

Get a Clue

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Hercules

Hercules

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★★
Edit this entry  
23
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sky High

Sky High

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
It's Kind of a Funny Story

It's Kind of a Funny Story

2010
×
★★½
Edit this entry  
21
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Good Time

Good Time

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★
Edit this entry  
27
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
How to Make an American Quilt

How to Make an American Quilt

1995
×
★★★½
Edit this entry  
17
Veronica Mars

Veronica Mars

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Before I Wake

Before I Wake

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry