James has logged 420 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ratchet & Clank

Ratchet & Clank

2016
×
½
Edit this entry  
31
Brave

Brave

2012
×
★★★★
Edit this entry  
31
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Edit this entry  
30
Room 237

Room 237

2012
×
★★★
Edit this entry  
29
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★
Edit this entry  
26
Up

Up

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
Dug's Special Mission

Dug's Special Mission

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Luxo Jr.

Luxo Jr.

1986
×
★★★
Edit this entry  
24
Knick Knack

Knick Knack

1989
×
★★★★
Edit this entry  
24
Presto

Presto

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Giant

Giant

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Bad Education Movie

The Bad Education Movie

2015
×
★½
Edit this entry  
20
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The NeverEnding Story

The NeverEnding Story

1984
×
★★½
Edit this entry  
20
King Cobra

King Cobra

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★½
Edit this entry  
19
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Home Alone 3

Home Alone 3

1997
×
★★½
Edit this entry  
18
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Barry

Barry

2016
×
★½
Edit this entry  
17
Westworld

Westworld

1973
×
★★★
Edit this entry  
16
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Little Children

Little Children

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★★
Edit this entry  
06
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Heavenly Creatures

Heavenly Creatures

1994
×
★★½
Edit this entry  
01
One More Time with Feeling

One More Time with Feeling

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
My Scientology Movie

My Scientology Movie

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
Match Point

Match Point

2005
×
★★
Edit this entry  
24
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★
Edit this entry  
22
Scoop

Scoop

2006
×
★★½
Edit this entry  
20
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★
Edit this entry  
20
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★½
Edit this entry  
19
54

54

1998
×
★★½
Edit this entry  
18
Cars 2

Cars 2

2011
×
Edit this entry  
18
Cars

Cars

2006
×
★★½
Edit this entry  
17
Further Beyond

Further Beyond

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
The Light Between Oceans

The Light Between Oceans

2016
×
★★½
Edit this entry