Sort by

Thereal_jj.amit has logged 49 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Demolition

Demolition

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
30
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★½
Edit this entry  
29
Passengers

Passengers

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Invisible Guest

The Invisible Guest

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Others

The Others

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★½
Edit this entry  
19
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★★
Edit this entry  
18
Batman

Batman

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Sin City

Sin City

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★½
Edit this entry  
16
Love, Death & Robots: The Drowned Giant

Love, Death & Robots: The Drowned Giant

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
Love, Death & Robots: Life Hutch

Love, Death & Robots: Life Hutch

2021
×
★★½
Edit this entry  
16
Love, Death & Robots: All Through the House

Love, Death & Robots: All Through the House

2021
×
★★★
Edit this entry  
16
Love, Death & Robots: The Tall Grass

Love, Death & Robots: The Tall Grass

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Love, Death & Robots: Snow in the Desert

Love, Death & Robots: Snow in the Desert

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Love, Death & Robots: Pop Squad

Love, Death & Robots: Pop Squad

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Love, Death & Robots: Ice

Love, Death & Robots: Ice

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
Love, Death & Robots: Automated Customer Service

Love, Death & Robots: Automated Customer Service

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Nothing

Nothing

2017
×
Read the review Edit this entry  
10
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Edit this entry  
10
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Edit this entry  
09
Nothing

Nothing

2017
×
Read the review Edit this entry  
09
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Allied

Allied

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★
Edit this entry  
05
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Edit this entry  
02
Love, Death & Robots: The Secret War

Love, Death & Robots: The Secret War

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Love, Death & Robots: Alternate Histories

Love, Death & Robots: Alternate Histories

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Love, Death & Robots: Ice Age

Love, Death & Robots: Ice Age

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Love, Death & Robots: Blindspot

Love, Death & Robots: Blindspot

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Love, Death & Robots: Zima Blue

Love, Death & Robots: Zima Blue

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Love, Death & Robots: Lucky 13

Love, Death & Robots: Lucky 13

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Love, Death & Robots: Fish Night

Love, Death & Robots: Fish Night

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Love, Death & Robots: Helping Hand

Love, Death & Robots: Helping Hand

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Love, Death & Robots: Shape-Shifters

Love, Death & Robots: Shape-Shifters

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Love, Death & Robots: The Dump

Love, Death & Robots: The Dump

2019
×
★★★½
Edit this entry