Sort by

jjayrold has logged 212 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★
Edit this entry  
08
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Beautiful Person

The Beautiful Person

2008
×
★★★
Edit this entry  
06
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Edit this entry  
04
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★
Edit this entry  
04
The Panti Sisters

The Panti Sisters

2019
×
★★
Edit this entry  
02
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★
Edit this entry  
01
Joker

Joker

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Edit this entry  
28
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
Edit this entry  
28
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Black Mirror: Black Museum

Black Mirror: Black Museum

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
Black Mirror: Metalhead

Black Mirror: Metalhead

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Black Mirror: Crocodile

Black Mirror: Crocodile

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Black Mirror: Arkangel

Black Mirror: Arkangel

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Procession

Procession

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
Black Mirror: Hated in the Nation

Black Mirror: Hated in the Nation

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Black Mirror: Men Against Fire

Black Mirror: Men Against Fire

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
Black Mirror: Playtest

Black Mirror: Playtest

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
Black Mirror: Nosedive

Black Mirror: Nosedive

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
Black Mirror: The Waldo Moment

Black Mirror: The Waldo Moment

2013
×
★★★
Edit this entry  
19
Black Mirror: White Bear

Black Mirror: White Bear

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
Black Mirror: Be Right Back

Black Mirror: Be Right Back

2013
×
★★★
Edit this entry  
18
Black Mirror: The Entire History of You

Black Mirror: The Entire History of You

2011
×
★★★
Edit this entry  
18
Black Mirror: Fifteen Million Merits

Black Mirror: Fifteen Million Merits

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Black Mirror: The National Anthem

Black Mirror: The National Anthem

2011
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★
Edit this entry  
18
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Intern

The Intern

2015
×
★★★
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★
Edit this entry  
12
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★
Edit this entry  
11
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★
Edit this entry  
06
Tales of the City

Tales of the City

2019
×
Edit this entry  
04
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Ode to Nothing

Ode to Nothing

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
The Last Days

The Last Days

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hollywood

Hollywood

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Unorthodox

Unorthodox

2020
×
Edit this entry