Sort by

jjayrold has logged 32 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
My Amanda

My Amanda

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
You, the Living

You, the Living

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Songs from the Second Floor

Songs from the Second Floor

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Talking Heads

Talking Heads

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Children

Little Children

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Gay and Wondrous Life of Caleb Gallo

The Gay and Wondrous Life of Caleb Gallo

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Two Lovers

Two Lovers

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Way He Looks

The Way He Looks

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Like Crazy

Like Crazy

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sideways

Sideways

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
Against the Odds

Against the Odds

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
I Am Jonas

I Am Jonas

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Law School

Law School

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry