Sort by

john has logged 266 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
6 Underground

6 Underground

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Waves

Waves

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Frozen

Frozen

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Good Liar

The Good Liar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Noelle

Noelle

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Crash

Crash

2004
×
Read the review Edit this entry  
04
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry