john has logged 56 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Twilight's Kiss

Twilight's Kiss

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Monsoon

Monsoon

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shrek

Shrek

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Time

Time

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Smooth Talk

Smooth Talk

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Calming

The Calming

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
All In: The Fight for Democracy

All In: The Fight for Democracy

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Big Short

The Big Short

2015
×
Read the review Edit this entry  
10
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Half Nelson

Half Nelson

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Paul

Paul

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
First Man

First Man

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mulan

Mulan

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Heathers

Heathers

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry