Sort by

john has logged 45 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Tom & Jerry

Tom & Jerry

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
27
The United States vs. Billie Holiday

The United States vs. Billie Holiday

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
300

300

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Billie Eilish: The World's a Little Blurry

Billie Eilish: The World's a Little Blurry

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole

Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cavalcade

Cavalcade

1933
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Grand Hotel

Grand Hotel

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cimarron

Cimarron

1931
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Supernova

Supernova

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Broadway Melody

The Broadway Melody

1929
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Out of Africa

Out of Africa

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Platoon

Platoon

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Last Emperor

The Last Emperor

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Driving Miss Daisy

Driving Miss Daisy

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dances with Wolves

Dances with Wolves

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Music

Music

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Two of Us

Two of Us

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Quo Vadis, Aida?

Quo Vadis, Aida?

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
La Llorona

La Llorona

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Dig

The Dig

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Earwig and the Witch

Earwig and the Witch

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
News of the World

News of the World

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Violation

Violation

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Marvelous and the Black Hole

Marvelous and the Black Hole

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mayday

Mayday

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The World to Come

The World to Come

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Digimon: The Movie

Digimon: The Movie

2000
×
Read the review Edit this entry  
02
Mass

Mass

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Night of the Kings

Night of the Kings

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pleasure

Pleasure

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry