Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
john

john

Patron
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for john
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • john’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Battle Royale

    Battle Royale 2000

    ★★★½ Watched by john 10 Jun 2022

    All the bad bitches die.

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once 2022

    ★★★★★ Rewatched by john 30 May 2022

    I see no reason to watch anything else right now.

  • Saint Maud

    Saint Maud 2019

    ★★★★ Rewatched by john 28 May 2022

    Praise be.

    (I'm like six weeks away from finally finishing my AA after seven years!!!! and then I think I'm taking the rest of the year off. I've also been half writing again. God, I've missed movies.)

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once 2022

    ★★★★★ Rewatched by john 18 May 2022

    Second time around really emphasizes just how good the score by Son Lux is.

  • Lux Æterna

    Lux Æterna 2019

    ★★★½ Watched by john 03 May 2022

    just everyone losing their minds in rgb, it's a vibe

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once 2022

    ★★★★★ Watched by john 10 Apr 2022

    Could not ask for a better movie.

  • The Batman

    The Batman 2022

    ★★★ Watched by john 13 Mar 2022 2

    This what y’all nuttin over?!

  • Turning Red

    Turning Red 2022

    ★★★ Watched by john 12 Mar 2022 1

    That was so mid. But good for the furries.

  • Interstellar

    Interstellar 2014

    ★★★★★ Rewatched by john 05 Mar 2022

    I actually only watch movies to sob like a little bitch six different times and give myself a headache.

  • Oslo, August 31st

    Oslo, August 31st 2011

    ★★★★ Watched by john 04 Mar 2022

    Find you a sad movie with the video game "Battlefield" as a through line.

  • The Worst Person in the World

    The Worst Person in the World 2021

    ★★★★★ Rewatched by john 28 Feb 2022 1

    Friends, I am afraid there hasn't been a single day since I first watched this that I haven't thought about this movie. I am also afraid it has changed my life drastically.

    I've been doing so much more with me in mind. I've made new friends. I've started going out; with or without others. I've been more patient with myself. I've stopped doubting (mostly, lol) every decision I make. I've started writing again. I finally booked a doctor's appointment (just…

  • Crash

    Crash 1996

    ★★★★½ Rewatched by john 27 Feb 2022

    this shit is so good

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 72

Review Tags

11
  • 2020
  • goose
  • nyff
  • oklahoma2k20
  • hiff
  • nff
  • mubi365
  • newfest2020
  • afi
  • ooff
  • chicago international
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro