Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Edit this entry  
27
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★
Edit this entry  
27
2 or 3 Things I Know About Her

2 or 3 Things I Know About Her

1967
×
★★★½
Edit this entry  
26
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★★
Edit this entry  
25
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Caché

Caché

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Edit this entry  
24
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★
Edit this entry  
24
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★½
Edit this entry  
23
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★½
Edit this entry  
23
Jour de Fête

Jour de Fête

1949
×
★★★
Edit this entry  
22
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Edit this entry  
22
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★½
Edit this entry  
20
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Naqoyqatsi

Naqoyqatsi

2002
×
Edit this entry  
19
Powaqqatsi

Powaqqatsi

1988
×
Edit this entry  
19
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Faust

Faust

2011
×
Edit this entry  
14
Ikiru

Ikiru

1952
×
Edit this entry  
14
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
Edit this entry  
14
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
Edit this entry  
14
The Wailing

The Wailing

2016
×
Edit this entry  
13
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
Edit this entry  
13
Fatal Pulse

Fatal Pulse

2018
×
Edit this entry  
13
Blame!

Blame!

2017
×
Edit this entry  
13
The Celebration

The Celebration

1998
×
Edit this entry  
12
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
Edit this entry  
12
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
Edit this entry  
12
Stoker

Stoker

2013
×
Edit this entry  
12
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
Edit this entry  
12
Oldboy

Oldboy

2003
×
Edit this entry  
12
The Rules of Attraction

The Rules of Attraction

2002
×
Edit this entry  
12
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
Edit this entry  
12
The Beast

The Beast

1975
×
Edit this entry  
11
His House

His House

2020
×
Edit this entry  
11
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
Edit this entry  
11
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
Edit this entry  
11
Brazil

Brazil

1985
×
Edit this entry  
10
Drifting Clouds

Drifting Clouds

1996
×
Edit this entry  
10
The Pleasure of Being Robbed

The Pleasure of Being Robbed

2008
×
Edit this entry  
10
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
Edit this entry  
10
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
Edit this entry  
10
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
Edit this entry  
10
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
Edit this entry  
09
Pi

Pi

1998
×
Edit this entry  
29
Alice

Alice

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry