• Castello Cavalcanti

  • Her

  • Coherence

    ★★★½

  • Crystal Lake Memories: The Complete History of Friday the 13th

  • Enemy

  • Under the Skin

    ★★★★½

  • We're the Millers

  • Snowpiercer

    ★★★

  • Grown Ups 2

  • This Is the End

  • The Purge

  • Now You See Me

  • Nebraska

    ★★½

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★

  • The Great Gatsby

    ★★

  • Evil Dead

  • The Conjuring

  • Jack the Giant Slayer

  • Stoker

  • Django Unchained

  • Rise of the Guardians

  • Wreck-It Ralph

  • Frankenweenie

  • Resident Evil: Retribution

  • The Brass Teapot

  • The Place Beyond the Pines

  • Frances Ha

    ★★★½

  • The Master

  • It's Such a Beautiful Day

    ★★★★½

  • ParaNorman

  • Killing Them Softly

    ★★★½

  • The Dark Knight Rises

  • The Amazing Spider-Man

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★½

  • Men in Black 3

  • The Avengers

  • 21 Jump Street

  • The Hunger Games

  • The Lorax

  • Project X

  • The Woman in Black

  • Chronicle

  • Room 237

    ★★½

  • The Cabin in the Woods

  • Black Mirror: The National Anthem

  • Arthur Christmas

  • The Adventures of Tintin

  • Real Steel

  • Faust

  • Cowboys & Aliens

  • Captain America: The First Avenger

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

  • Drive

  • Melancholia

    ★★★

  • Thor

  • Lemonade Mouth

  • Scream 4

  • Rio

  • Kill Bill: The Whole Bloody Affair

  • The Suite Life Movie

  • Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

  • Mars Needs Moms

    ½

  • The Turin Horse

  • Rango

  • Tangled

  • Megamind

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

  • The Social Network

  • Resident Evil: Afterlife

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★½

  • The Sorcerer's Apprentice

  • Despicable Me