• Scream 2

  • Jackie Brown

  • Flubber

  • Boogie Nights

    ★★★★

  • Men in Black

  • Scream

  • Beavis and Butt-Head Do America

  • Mars Attacks!

  • Jack

  • Matilda

  • James and the Giant Peach

  • Fargo

    ★★★★

  • Trainspotting

    ★★★½

  • Bottle Rocket

    ★★★

  • Drifting Clouds

  • Toy Story

  • Halloween: The Curse of Michael Myers

  • La Haine

    ★★★★★

  • Casper

  • Dead Man

    ★★★★

  • A Goofy Movie

  • New Nightmare

  • The Shawshank Redemption

  • The Little Rascals

  • Pulp Fiction

    ★★★★½

  • The Mask

  • Forrest Gump

  • Three Colors: Red

    ★★★★½

  • Blank Check

  • Satantango

    ★★★★★

  • Three Colors: White

    ★★★

  • The Nightmare Before Christmas

  • Dazed and Confused

    ★★★★½

  • Jason Goes to Hell: The Final Friday

  • Coneheads

  • Hocus Pocus

  • The Sandlot

  • Three Colors: Blue

    ★★★★

  • Leprechaun

  • Rebels of the Neon God

  • Home Alone 2: Lost in New York

  • Army of Darkness

  • Beethoven

  • Reservoir Dogs

  • Freddy's Dead: The Final Nightmare

  • Bill & Ted's Bogus Journey

  • Terminator 2: Judgment Day

  • Don't Tell Mom the Babysitter's Dead

  • Europa

  • Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Secret of the Ooze

  • Edward Scissorhands

  • Home Alone

  • GoodFellas

  • Wild at Heart

  • Teenage Mutant Ninja Turtles

  • Tremors

  • Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

  • Little Monsters

  • A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

  • Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

  • Do the Right Thing

  • Mystery Train

    ★★★

  • Elephant

  • Scrooged

  • The Land Before Time

  • Child's Play

  • Halloween 4: The Return of Michael Myers

  • A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

  • Alice

    ★★★★½

  • Killer Klowns from Outer Space

  • Friday the 13th Part VII: The New Blood

  • Powaqqatsi