Sort by

JJ has logged 103 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
8½

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
Read the review Edit this entry  
06
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Throw Down

Throw Down

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Memoirs of an Invisible Man

Memoirs of an Invisible Man

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Furry Friends Forever: Elmo Gets a Puppy

Furry Friends Forever: Elmo Gets a Puppy

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
Read the review Edit this entry  
02
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Transit

Transit

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Minari

Minari

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Symphony in Black: A Rhapsody of Negro Life

Symphony in Black: A Rhapsody of Negro Life

1935
×
Edit this entry  
31
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Dim Valley

A Dim Valley

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Dim Valley

A Dim Valley

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
Annette

Annette

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
2046

2046

2004
×
Read the review Edit this entry  
23
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
Edit this entry  
22
Flowers of Shanghai

Flowers of Shanghai

1998
×
Read the review Edit this entry  
19
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
Read the review Edit this entry  
05
The Grand Bizarre

The Grand Bizarre

2018
×
Edit this entry  
04
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
The Power of Kangwon Province

The Power of Kangwon Province

1998
×
Read the review Edit this entry