Sort by

jjk1 has logged 64 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
It

It

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Terrifier 2

Terrifier 2

2022
×
Read the review Edit this entry  
25
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Entergalactic

Entergalactic

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Thing

The Thing

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
24
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Other Side of the Box

Other Side of the Box

2018
×
★½
Edit this entry  
17
Make Me a Sandwich

Make Me a Sandwich

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
This Is England

This Is England

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Project X

Project X

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Us

Us

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Friday

Friday

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
50 First Dates

50 First Dates

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ride Along 2

Ride Along 2

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry