Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Run

Run

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
Edit this entry  
14
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★
Edit this entry  
12
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Edit this entry  
06
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
Edit this entry  
02
Insidious

Insidious

2010
×
Edit this entry  
01
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★
Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
Edit this entry  
23
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Edit this entry  
19
Hush

Hush

2016
×
Edit this entry  
14
Possessor

Possessor

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
Edit this entry  
06
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Amadeus

Amadeus

1984
×
Edit this entry  
03
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
Edit this entry  
30
Wanda

Wanda

1970
×
Edit this entry  
27
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
Edit this entry  
22
The Nest

The Nest

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
This Is the End

This Is the End

2013
×
Edit this entry  
14
Concrete Cowboy

Concrete Cowboy

2020
×
Edit this entry  
13
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
Edit this entry  
12
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Inferno

Inferno

2016
×
Edit this entry  
01
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
Edit this entry  
30
Carrie

Carrie

1976
×
Edit this entry  
29
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
Edit this entry  
29
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
Anaconda

Anaconda

1997
×
Edit this entry  
14
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
Edit this entry  
13
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
Edit this entry  
11
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
Marty

Marty

1955
×
★★★★
Edit this entry  
08
Ordet

Ordet

1955
×
Edit this entry  
06
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★½
Edit this entry  
06
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
Edit this entry  
31
You Should Have Left

You Should Have Left

2020
×
Edit this entry  
31
The Rental

The Rental

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
John Wick

John Wick

2014
×
Edit this entry  
24
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
Edit this entry  
24
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
Edit this entry  
19
Relic

Relic

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
Edit this entry  
18
First Cow

First Cow

2019
×
★★★
Edit this entry