Joel has logged 93 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
What If

What If

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
Edit this entry  
19
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Edit this entry  
15
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
Edit this entry  
14
Starred Up

Starred Up

2013
×
Edit this entry  
14
Accepted

Accepted

2006
×
★½
Edit this entry  
13
Christmas in Wonderland

Christmas in Wonderland

2007
×
Edit this entry  
13
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Feast

Feast

2014
×
Edit this entry  
09
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
Edit this entry  
06
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Child's Play

Child's Play

1988
×
Edit this entry  
01
Saw

Saw

2004
×
★★★
Edit this entry  
31
Mistaken for Strangers

Mistaken for Strangers

2013
×
★★★½
Edit this entry  
28
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Fury

Fury

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Noah

Noah

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mommy

Mommy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Rosetta

Rosetta

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Gunfighter

The Gunfighter

2014
×
Edit this entry  
19
Lorna's Silence

Lorna's Silence

2008
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
They Came Together

They Came Together

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Sweet Hereafter

The Sweet Hereafter

1997
×
Read the review Edit this entry  
20
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
Edit this entry  
13
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Child

The Child

2005
×
★★★★
Edit this entry  
29
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Kid with a Bike

The Kid with a Bike

2011
×
★★★★
Edit this entry  
19
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★
Edit this entry  
18
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★
Edit this entry  
16
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry