Sort by

Julius has logged 238 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Souvenir: Part II

The Souvenir: Part II

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mickey's Good Deed

Mickey's Good Deed

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Ghost Story for Christmas: The Mezzotint

A Ghost Story for Christmas: The Mezzotint

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Enemy of the State

Enemy of the State

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ghostwatch

Ghostwatch

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Noroi: The Curse

Noroi: The Curse

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Smile

Smile

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hapkido

Hapkido

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Contact

Contact

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Loft

Loft

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Lady Whirlwind

Lady Whirlwind

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Uncanny

The Uncanny

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dracula's Daughter

Dracula's Daughter

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mad God

Mad God

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Munsters

The Munsters

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Terrifier 2

Terrifier 2

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Ring

The Ring

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Q

Q

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry