Sort by

The Big Sandwich has logged 288 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
Edit this entry  
29
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
An Officer and a Spy

An Officer and a Spy

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
AlphaGo

AlphaGo

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Breaking News

Breaking News

2004
×
Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
Read the review Edit this entry  
18
Throw Down

Throw Down

2004
×
Read the review Edit this entry  
15
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
Read the review Edit this entry  
12
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Summertime

Summertime

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Becket

Becket

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Titane

Titane

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Patterns

Patterns

1956
×
Read the review Edit this entry  
07
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bring Me the Head of Alfredo Garcia

Bring Me the Head of Alfredo Garcia

1974
×
Read the review Edit this entry  
03
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Marlina the Murderer in Four Acts

Marlina the Murderer in Four Acts

2017
×
Read the review Edit this entry  
01
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
Read the review Edit this entry  
29
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sweetie

Sweetie

1989
×
Read the review Edit this entry  
27
Rounders

Rounders

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Walker

Walker

1987
×
Read the review Edit this entry  
23
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Touchez Pas au Grisbi

Touchez Pas au Grisbi

1954
×
Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Vampires or, The Arch Criminals of Paris

The Vampires or, The Arch Criminals of Paris

1915
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Thor

Thor

2011
×
Read the review Edit this entry  
14
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Passing

Passing

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Barbara

Barbara

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Les Dames du bois de Boulogne

Les Dames du bois de Boulogne

1945
×
Read the review Edit this entry