Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Bulldog Drummond

Bulldog Drummond

1929
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Tosuni The Birth of Happiness

Tosuni The Birth of Happiness

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
What's in a Name

What's in a Name

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sisters

Sisters

1972
×
Read the review Edit this entry  
17
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cesar and Rosalie

Cesar and Rosalie

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Killers

The Killers

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Lenny

Lenny

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cat People

Cat People

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Unknown

The Unknown

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Pauline at the Beach

Pauline at the Beach

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Nightcomers

The Nightcomers

1971
×
½
Read the review Edit this entry  
03
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
Read the review Edit this entry  
03
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Walking Hills

The Walking Hills

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Man with the Gun

Man with the Gun

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
Read the review Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Murmur of the Heart

Murmur of the Heart

1971
×
Read the review Edit this entry  
22
The Two of Us

The Two of Us

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Shootist

The Shootist

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rancho Notorious

Rancho Notorious

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Farewell to Arms

A Farewell to Arms

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Man of the West

Man of the West

1958
×
Read the review Edit this entry  
13
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Naked Spur

The Naked Spur

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
That Man from Rio

That Man from Rio

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Meet the Fockers

Meet the Fockers

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Meet the Parents

Meet the Parents

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Salesman

The Salesman

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
It

It

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Father of the Bride

Father of the Bride

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
You Can't Take It with You

You Can't Take It with You

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hatari!

Hatari!

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry