Sort by

Justin has logged 112 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Charm City

Charm City

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Accused

The Accused

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
American Boy: A Profile of Steven Prince

American Boy: A Profile of Steven Prince

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Dead Presidents

Dead Presidents

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The 8 Diagram Pole Fighter

The 8 Diagram Pole Fighter

1984
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Thin Line Between Love and Hate

A Thin Line Between Love and Hate

1996
×
★★½
Edit this entry  
29
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Italianamerican

Italianamerican

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
★★★★
Edit this entry  
29
It's Not Just You, Murray!

It's Not Just You, Murray!

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

1963
×
★★★
Edit this entry  
29
Necromancer

Necromancer

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The 11th Commandment

The 11th Commandment

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Housesitter

Housesitter

1992
×
★★★
Edit this entry  
28
The Adventure of Denchu-Kozo

The Adventure of Denchu-Kozo

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tetsuo II: Body Hammer

Tetsuo II: Body Hammer

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bad Girls

Bad Girls

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Notes on an American Film Director at Work

Notes on an American Film Director at Work

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Extra Ordinary

Extra Ordinary

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Heart of Dragon

Heart of Dragon

1985
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Wrong Missy

The Wrong Missy

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ishtar

Ishtar

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Safe

Safe

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eat Drink Man Woman

Eat Drink Man Woman

1994
×
★★★★
Edit this entry  
23
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Millionaires' Express

The Millionaires' Express

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Trip to Greece

The Trip to Greece

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Five Element Ninjas

Five Element Ninjas

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Star Chamber

The Star Chamber

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Mexican

The Mexican

2001
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
Guilty as Sin

Guilty as Sin

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Switchback

Switchback

1997
×
★★★½
Edit this entry  
21
Looking for Comedy in the Muslim World

Looking for Comedy in the Muslim World

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Miracles

Miracles

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★★
Edit this entry  
20
Joshua Tree

Joshua Tree

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Easy Money

Easy Money

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
High School

High School

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Wanting Mare

The Wanting Mare

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Daisy Miller

Daisy Miller

1974
×
★★★½
Edit this entry