Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Prey

Prey

2022
×
★★★★
Edit this entry  
31
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★
Edit this entry  
31
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
½
Edit this entry  
21
Nope

Nope

2022
×
Edit this entry  
06
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Mad God

Mad God

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Edit this entry  
04
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★½
Edit this entry  
29
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Edit this entry  
28
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★
Edit this entry  
28
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★
Edit this entry  
25
Swamp Thing

Swamp Thing

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
Edit this entry  
06
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Injustice

Injustice

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
Morbius

Morbius

2022
×
Read the review Edit this entry  
27
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Easy A

Easy A

2010
×
★★★½
Edit this entry  
24
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★½
Edit this entry  
17
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Edit this entry  
17
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★½
Edit this entry  
15
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Edit this entry  
04
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★
Edit this entry  
03
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
CODA

CODA

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
20
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
Road House

Road House

1989
×
★★★★
Edit this entry  
15
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Edit this entry  
25
The King's Man

The King's Man

2021
×
Edit this entry  
25
Batman Beyond: Return of the Joker

Batman Beyond: Return of the Joker

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★
Edit this entry  
23
Pig

Pig

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Eternals

Eternals

2021
×
½
Edit this entry  
03
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★
Edit this entry  
03
U.S. Go Home

U.S. Go Home

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Chocolat

Chocolat

1988
×
★★★½
Edit this entry