Sort by

Jean-Luc has logged 74 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Edit this entry  
23
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Passing

Passing

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Edit this entry  
21
Annette

Annette

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
½
Edit this entry  
11
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
Luca

Luca

2021
×
★★½
Edit this entry  
30
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
24
JFK

JFK

1991
×
★★★½
Edit this entry  
22
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
Edit this entry  
14
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Mayor Pete

Mayor Pete

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★½
Edit this entry  
07
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
They Live

They Live

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
21
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Edit this entry  
19
Dune

Dune

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★
Edit this entry  
11
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
05
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★½
Edit this entry  
03
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★½
Edit this entry  
31
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
Old

Old

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pig

Pig

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★
Edit this entry  
05
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Forever Purge

The Forever Purge

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Asteroids: Deadly Impact

Asteroids: Deadly Impact

1997
×
Edit this entry  
24
F9

F9

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
Cruella

Cruella

2021
×
★★
Edit this entry