Jean-Luc has written 17 reviews for films rated ★★ .

  • Top Gun: Maverick

    Top Gun: Maverick

    ★★

    Genuinely not trying to be a contrarian here but I just for the life of me don't understand the things I've read about this movie now that I've seen it. You have to hand it to Cruise and his devotion both to the theater and doing stunts practically--all the actual flight scenes look great. But I dunno, I was never excited by anything. Cruise is a fine enough actor but he's never struck me as a particularly charismatic star and…

  • Dune

    Dune

    ★★

    Kinda lulled me in with some good performances and gorgeous sets and cinematography but Dune is a mess. The first hour is all over the place in terms of pacing and never really does a great job establishing the stakes. The tension it tries to build never really coalesces, and the big turning point has little impact. There's a decent amount here to like but it's not enough to sustain the two and a half hour run time, and I couldn't help but feel like a lot of the ideas were half-baked, though I've never read the novel so can't really speak to that.

  • Batman v Superman: Dawn of Justice

    Batman v Superman: Dawn of Justice

    ★★

    Finally watched the Ultimate Edition and it's still terrible. Yeah yeah yeah it has a more coherent plot and really makes you wonder how the original cut got a theatrical release. But even with that it only really reaches the base level of competence billion dollar movies tend to hit.

    Much like Man of Steel Snyder has a lot of interesting ideas, the problem here is he doesn't engage with any of them. Whole character arcs are given a line…

  • The New Mutants

    The New Mutants

    ★★

    Bad movie. But! Anya Taylor-Joy is in it so it gets at least one full star. Anyway you can see there was a good movie in there somewhere at some point but this certainly isn't it.

  • Batman: Gotham by Gaslight

    Batman: Gotham by Gaslight

    ★★

    Gotham by Gaslight is one of my most embarrassing comic book blindspots, so I can't really comment on the efficacy of this as an adaptation. What is here, though, is honestly really weak. Would have loved to see this play out more like a detective story rather than defaulting to the obligatory plot structure of all these movies. Plus I'm not quite sure it nailed the aesthetic? Multiple 10+ minute action scenes consistently detract from the things these movies do get right, and it hurts even more here where those sequences feel especially out of place.

  • Sonic the Hedgehog

    Sonic the Hedgehog

    ★★

    Honestly the biggest problem with Sonic the Hedgehog (2020) is that it exhibits a base level of competency. It isn't some sort of awful joke movie, and it's definitely not good. Sonic is just one of those movies aimed at the 4-10 year old demographic that you see and completely forget about a week later. Just has no style of its own. Would have been extremely funny if they hadn't ditched the horrific design, and I've been saying they shouldn't have changed it from the beginning. I was right.

  • Jumanji: The Next Level

    Jumanji: The Next Level

    ★★

    Both of these movies are bookended by genuinely good stuff, but the two hours in between are so fucking painful and toss of any good will I had towards them.

  • Joker

    Joker

    ★★

    You wouldn't get it.

    I can't imagine a less provocative movie. On a technical level, sure, Joker works. The cinematography is fantastic, and much has already been made of Joaquin Phoenix's performance as the eponymous clown. Unfortunately, none of those technical chops are really in service of anything broader. Co-writers Todd Phillips and Scott Silver seem more interested in convincing audiences their script has something to say than actually saying anything.

    The biggest offender here is Joker's obsession with its…

  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

    Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

    ★★

    Yikes bro you just posted cringe

  • The Lion King

    The Lion King

    ★★

    More or less what I would imagine the experience of being a bad Shinedown cover band to be.

  • UglyDolls

    UglyDolls

    ★★

    I don't know why I do this to myself

  • The Intruder

    The Intruder

    ★★

    Nothing happens for like an hour then Dennis Quaid makes some extremely funny faces and does a home invasion for 15 minutes. It's probably the most incompetently made movie I've seen this year? It's better than some of the other studio fare but mostly by accidentally having some extremely funny moments.